‘Sevdiğin bir işi seçersen, yaşamında bir gün bile çalışmış olmazsın.’ diyor Konfüçyüs. Başarılı bir meslek yaşamı başarılı bir kariyer planlamasından ve Konfüçyüs’ün deyimiyle sevdiğin işi yapmaktan geçiyor. Bende başarılı bir kariyere giden basamakları sizler için tek tek araştırdım. Keyifli okumalar…

  • İlk aşama; yaptığınız işi çok sevin!

Doğru bir kariyer planlamasının ilk aşaması kesinlikle yapmak istediğiniz mesleğe tutkuyla bağlı olmanız gerektiği. Aşçı, öğretmen, yazar fark etmez hayatınızı hangi meslekle idame ettirecekseniz başarılı olmak istiyorsanız yaptığınız işi çok sevmeniz gerekiyor. Yaptığınız işi çok severseniz, yolculuğunuzda karşınıza çıkan hiçbir engel sizi yıldıramaz.

  • İşinizle ilgili kendinizi geliştirin!

Başarılı bir kariyer yolculuğu aynı zamanda öğrenmeye yatkınlıkla eş değer. Eğer öğrenmeye yatkın bir yapınız varsa, işinizle ilgili alacağınız eğitimler sizi daha iyi bir noktaya ulaştıracaktır. İşinizle alakalı, alanınızdaki yetkin insanlardan eğitimler almak, workshoplara, panellere, konferanslara katılmak sizi ve işinizi besleyecektir.

  • Başarılı bir network oluşturun!

Günümüzde network her şey. Başarılı bir network sizi alanınızda daha başarılı bir kişi haline getirir. Başarılı bir networkün sırrı ise kesinlikle iletişim becerisi. İletişim becerisi her şey. Eğer bu noktada sıkıntı yaşıyorsanız, bu alanda eğitim veren yetkin kişilerden eğitim alabilirsiniz.

  • PR, PR, PR….

Maalsef PR diye bir gerçek var. Bulunduğunuz konumdan daha üst noktaları hedefliyorsanız mutlaka PR’a başvurmanız şart. Yani çok iyi bir eğitime sahip olabilirsiniz, çok iyi bir CV’ye de sahip olabilirsiniz ancak kendi PR’nızı özellikle iş görüşmelerinde yapamadığınızda sonuç umduğunuz gibi olmayabilir. Başarılı bir PR ise yine iletişim becerisinde gizli.

  • İşinizde yetkin olun!

Yukarıdaki tüm maddeleri kendi içinde yok edebilecek kadar güçlü bir madde yetkinlik. Yukarıdaki tüm özelliklere sahip olsanız da eğer işinizde yetkin değilseniz hiçbir önemi yok. Yetkinliğin sırrı ise çok çalışmak ve kendini sürekli geliştiriyor olmaktan geçiyor.

  • Karşınıza çıkan engelleri aşın, yılmayın, enerji vampirlerine fırsat vermeyin!

İş yaşamı tamamen engellerle dolu. Karşınıza bazen bir insan suretiyle bazen farklı şekilde birçok engel çıkabilir. Özellikle başarılı bir insansanız, işinizi iyi yapıyorsanız etrafınızda sizi çekemeyen ve performansınızı düşürmeye çalışan enerji vampirleri belirebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda sakin olun ve o insanlara fırsat vermeyin. Karşılaştığınız engellerde motiveniz kolay dağılıyorsa, iş yaşamındaki performansınızı artırmaya yönelik faaliyetlerde bulunabilirsiniz.

Paylaş:

Kahveli Şekerli

administrator