Hobileriniz neler? Hemen hemen sürekli karşınıza bir soru kalıbı. ‘Kitap okumak, müzik dinlemek, resim yapmak.’ gibi klişe cevaplar neredeyse ilkokuldan bu yana hobiliremizi tanımlıyor diyebiliriz. Tüm bu klişelerden uzakta, hobiler; boş zamanlarımızda yöneten aktiviteler diyebiliriz. Boş zamanlarınızda uğraştığınız aktivitelerin yani hobilerinizin faydalarına göz atalım mı?

Hobiler; boş zamanlarımızı renklendiren, çeşitlendiren ve kendimizle geçirdiğimiz vakti keyiflendiren aktivitelerdir. Hobilerin hem insan zihnine ve ruhuna çok faydalı olduğu da aşikar.

  • Boş zamanlarınızı çeşitlendirir

‘Kendinizi, kendinizle zaman geçirmeyi yalnızlık sanmayacağınız şekilde yetiştirin.’ diyor Tarkovski. Özellikle boş zamanlarımızı yönetmek için seçtiğimiz hobilerin birçok faydası var. Boş zamanlarınızı edindiğiniz hobiler ile doldurmak zamanınızı keyiflendirir, can sıkıntınızı giderir ve kendinizle eğlenceli aktivite geçirmenize yardımcı olur.

  • Pozitif enerjinizi artırır

İnsanı boş durmak yorar, boşluk insanı gama sürükler. Bu nedenle boş zamanları doldurmak ve alan oluşturmak insana’ İşe yaradığını’ hissettireceği için pozitif enerjiyi artıracaktır.

  • Bakış açınızı genişletir, hayal dünyanızı zenginleştirir

Hobiler; beyninizdeki tozları süpüren aktiviteler de olduğu için hayal dünyanızın zenginleşmesine yardımcı olacaktır. Özellikle kreatif bir işte çalışıyorsanız çeşitli aktiviteler edinerek bakış açınızı ve hayal dünyanızı zenginleştirebilirsiniz.

  • Kendinize olan güveni artırır

Uğraş gerektiren aktivitelerle vakit geçirdiğinizde özellikle aktivitenizin sonunda bilinç altınızdaki ‘Başarma’ hissini tatmin ettiğinizden dolayı kendinize olan öz güveniniz çoğalacaktır.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra edineceğiniz hobilerde en önemli özellik sizi yansıtması ve ilgi alanınıza hitap etmesidir.

Paylaş:

Kahveli Şekerli

administrator