Dünya da kahve kültürü olarak lezzetli ve uzun yıllardır bilinen ilk ülkeler arasına giriyoruz. Yurt dışından gelen misafirlerimizin de İstanbul’a gelince denediği ilk lezzetler arasında Türk kahvesi yerini alır. Yabancı turistlerimiz dışın da yerli turistlerimiz de İstanbul’a geldiğinde bazı özel mekanlarda kahve içerek şehrin ve kahvenin tadını çıkarıyor.

Ülkemizde Türk kahvesinin yanı sıra her çeşit kahve de çok güzel yapılır. Lezzetleriyle ve farklı mekanlarıyla kahve içmek bir sanata dönüşür.

Kahve içmek insanlarda bir çeşit motivasyon ve dinlenme şekli olarak ifade edilebilir. Çeşitli olumlu düşüncelerinin yanı sıra insanda dinç olma gibi etkileri de gözlemlenir.

Yorucu bir hafta geçirdikten sonra hafta sonu arkadaşlarınızla ya da tek başınıza içeceğiniz kahveniz size kendinizi çok iyi hissettirebilir. Evinizde de içebileceğiniz kahveyi İstanbul’un en güzel ve gözde mekanlarında da içerek unutulmayacak ve eşsiz lezzetiyle kahvenizi şenlendirebilirsiniz. Sizde eğer İstanbul da en güzel kahve nerede içiliri araştırıyorsanız bu yazımız tam size göre.

İstanbul da en güzel kahve nerede içilir’ yazımız da farklı ilçeleri göz önüne koyarak sizlere harita oluşturduk.

Avrupa Yakasında Kahve İçme Mekanları

İstanbul da kahve içme mekanları arasında Avrupa yakasında da çok güzel tarihi ve modernlik açısından çeşitli kahve mekanları yer alıyor. İster manzara tercihli isterse de tüm bu saydığımız özellikleri bir arada bulunduran farklı mekan önerileri ile kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Mandabatmaz

İlginç ismiyle dikkat çeken Mandabatmaz işletmesi İstanbul da En güzel kahve içme mekanları arasında yer alır. İstiklalde yer alan Olivia geçidinde bulunan Mandabatmaz mekanı 1967 senesinden itibaren müşterilerine hizmet veriyor. Mekandaki kahveler kıvamından lezzetine herkesi hayran bırakıyor. Mandabatmaz işletmesine girdiğiniz de ilk olarak karşınıza küçük bir mutfak çıkar. Mutfak da adeta nostalji rüzgarları eser. Sizi tekrar 1967 yılına götürür dersek yalan söylemiş olmayız. Bakır cezvelerin ve sahanların yer aldığı bu mutfaktan en güzel kahveler çıkıyor. Otantik türk kahvesi mekanı olarak bilinen Mandabatmaz da yerli ve yabancı turistlere çok rastlıyoruz. Eğer daha sakin ve sessiz bir şekilde kahvenizi içmek isterseniz hafta içi sabah saatlerinde kahvenizi içmenizi öneririz. Diğer türlü Beyoğlu’nda kahve içme mekanları arasında bulunan Mandabatmaz’a ilgi çok olduğu için sıra beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Antik Atölye

Avrupa yakasında kahve içme mekanlarından olan Antik Atölye İstanbul’un Avcılar ilçesinde yer alır. Nostaljik kahve mekanları arasında bulunan antik atölye de arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirirken nostalji eşliğinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Ulaşım olarak metrobüse yakın olan antik atölyeye kolaylıkla gidebilirsiniz.

Cup of Love

Beşiktaş ilçesinde yer alan Cup of love mekanı sayesinde çok sayıda kahve türü ile karşılaşabilirsiniz. İç ve dış mekana sahip olan sıcak, samimi ortamı ile kahvenizi yudumlarken kafa dinleyebileceğiniz bu mekanı önerebiliriz.

Okkalı Kahve (Kallavi)

Kallavi mana olarak kulpu olmayan bardakta içilen ikram edilen kahveye verilen isimdir. Normal kahveye göre daha ağır ve tat olarak biraz daha acıdır. Beşiktaş da yer alan okkalı kahve (kallavi) mekanında en çok tercih edilen kahve çeşitleri de Süryani kahvesidir. Canlı müzik eşliğin de geç saatlere kadar açık olan İstanbul’un en gözde ilçesinde yer alan bu mekanı kahve içilecek mekanlar arasında önerebiliriz.

Latife Türk Kahvesi

  1. nesil kahve mekanlarının başında yer alan Latife Türk kahvesi yerli, yabancı turistleri ve İstanbul da yaşayan çok sayıda müşterisi tarafından ziyaret ediliyor. 3. Nesil kahvelerinin yanı sıra geleneksel kahveleri de bulunur. Taze kavrulmuş Türk kahvesinin kokusu sokağın başından duyulur. Kahve içmek aklında bile olmayan kişiler bu kokuyu duyunca karşı duramaz. Mekanı tuğla ve ahşabın uyumu sarar.

Kendi kahvesini yine kendisi kavuran latife kahve mekanı sayesinde müşterilere görsel olarak da sunum yapmaktadır. Galata kulesinin yokuşun da yer alan Karaköy’de ki kahve mekanına gitmenizi tavsiye ederiz.

Anadolu Yakasında Kahve İçilecek Mekanlar

İstanbul da en güzel kahve nerede içilir derseniz tabi ki de Üsküdar ilçesi başta yer alır. Boğaz manzaralı ve tarihi mekanlarıyla ilk sırada yer alan Üsküdar da kahve içmenin tadı bir başkadır.

Mihrimah Kahve

Üsküdar da bulunan Kahve mekanlarında ilk sıra da yer alan Mihrimah  oldukça popüler. İsmini Mimar Sinan’ın Kanuni Sultan Süleyman’ın kızına yaptırdığı camiden alan Mihrimah cafenin kahveleri ve mekanın büyüsü herkesi hayran bırakır. Üsküdar meydanına yakın bulunan konumu ve yıllardır süren deneyimleri sayesinde sizlere kahve mekanları arasında öncelik sağlayacak.

Paşalimanı Cafe

Üsküdar sahilde yer alan ve İ.B.B Sosyal tesislerine ait olan Paşalimanı cafe fiyatları ve manzarası sayesinde oldukça popüler kahve mekanları arasındadır.

Geleneksel Türk kahvesi yanında 3. Nesil kahve olarak adlandırdığımız kahve çeşitleri de bulunduran paşalimanı cafe’ye gitmenizi tavsiye ederiz. Martı seslerinden ve denizin fresh kokusundan kahvenizi keyifle yudumlayabilirsiniz.

Çınaraltı Çay Bahçesi

Her ne kadar ismi çay bahçesi de olsa kahve içilecek mekanlarının arasında gösterilir. Tarihi Çınarın altında tüketebileceğiniz kahvenizi denizin esintisi ile yudumlayabilirsiniz. Çengelköy de yer alan kahve mekanların da ilk akla gelen çay bahçesinde kahvenizi yudumlarken dikkat etmeniz gereken tek bir nokta vardır. Oda tüm bahçeyi kaplayan çınar ağacının yapraklarını kahvenizden korumaktır. İç mekanı da bulunan bu çay bahçesine kışın da gidebilirsiniz.

Cadıköy Cafe

Kadıköy de yer alan bu güzel ve farklı mekan sayesinde nostalji sevmeyen ve ilginç ortam, konsept severlerin ilk tercih ettiği mekanlar arasına girer. İsminden de anlaşılacağı üzerine Cadıköy Cafe cadı teması üzerine dekor edilmiştir. Kahvenizi yudumlarken cadı şapkanız ile fotoğraf çektirebilirsiniz. Tematik ve konsept cafede fal da baktırabilirsiniz. Piriçavuş sokağında yer alan cadı temalı konsept cafenin fiyatları da genel olarak uygundur. Sokak başından itibaren cadıların sizi karşılayacağı ve içeceğiniz kahvenin sunumunda da yer alan cadı kafeye gidip kahvenizi içmenizi tavsiye edebiliriz.

Story cafe

Moda’da yer alan Story Cafe sadelik ve minimalist severler için kahve içme mekanları arasında bulunur. Daha çok 3. Nesil kahveleri tüketilen Story cafe de Türk kahvesi de tüketebilirsiniz. Bu kafede Avrupa da bir mekan da gibi hissedebilirsiniz. Ayrıca filtre kahveleri de ünlüdür. Fiyat olarak uygun bütçenin bir tık üzerindedir. Espresso içeceklerini büyük bir özenle hazırlayıp sunuyorlar.

İstanbul da Kahve Nerede İçilir sorusunu bu yazımız sayesinde cevaplayabileceksiniz. Anadolu ve Avrupa yakasında ki mekan önerilerinde manzara ve cafenin havasına göre seçebileceksiniz. Konsept odaklı, geçmişten izler taşıyan ya da modern ortamlarda kahve içmek isterseniz kesinlikle önerdiğimiz mekanlardan birine gidebilirsiniz.

Ailenizle, arkadaşlarınızla ya da tek başınıza gidebileceğiniz mekanlar sayesinde kahvenizi yudumlarken keyfinize varabilirsiniz.

İstanbul’u ziyaret etmeye geldiğinizde de kahve içme mekanları olarak manzarasını bilhassa deniz kenarında kahve içilecek yerleri ziyaret edebilirsiniz. Ders çalışırken ya da bilgisayarınızda odaklanamadığınız bir işi yaparken manzara ve kahvenin yardımıyla kolayca odaklanabilirsiniz. Bu yüzden kahve mekanınızı güzelce seçin.

Paylaş:

Kahveli Şekerli

administrator