Tesadüflere inanır mısınız? Ya da kainatın kendine ait bir düzenlemesi olduğuna? Yaşadığınız olaylarla daha sonra bir şekilde karşılaştınız mı? Bazen rüya yoluyla, bazen ufak ipuçlarıyla. Kimi zaman dejavu desek de kainat bir sır. Bizden önce ya da bizden sonra binlerce yıldır devam eden bir düzen. Atiye bu sırları karakterleri üzerinden aşikar ediyor. 

Geçmiş, gelecek, şimdi kurguya ve karakterlere öyle güzel adapte edilmiş ki kendinizi büyülü bir dünyanın içinde bulabiliyorsunuz. 

Senaristi Nuran Evren Şit daha önce de büyük yapımların senaryosuna imza atmış. Ancak nirvanası kesinlike Atiye. Kurgu öyle güzel işlemiş ki ortaya harika bir sonuç çıkmış. Her bölüm bir sinema filmi edasıyla tabiri caizse nakış nakış işlenmiş. Sahnelerde eğreti duran hiçbir ana rastlayamıyorsunuz. Biraz önyargılı başlayan ben bile hayranlıkla ilk sezonu bitirdim.

Doğu’nun büyülü hikâyeleriyle harmanlanmış yapısı size muhteşem bir dünyanın kapılarını açıyor. Beren Saat, Mehmet Günsur, Metin Akdülger, Melisa Şenolsun gibi yıldız isimlerle karışan senaryo sanki o an o sahneyi siz yaşıyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Ayrıca Türkiye’nin önemli kültürel noktaları da Atiye sayesinde tekrar gün yüzüne çıkıyor. Göbeklitepe etrafında dönen bir hikaye gibi anlatılsa da kendinizi bir an İstanbul’un ara sokaklarında şifacı bir kadını ararken bulabiliyorsunuz. Nemrut dağı gibi önemli kültürel merkezlerimiz de senaryoyla muhteşem bir şekilde bütünleşmiş. Dizinin akışında Doğu’nun o fantastikvari hikâyeleri sizi selamlamayı da ihmal etmiyor.

Diziye başlarken tüm önyargılarınızdan kurtulun ve kendinize ait bir alan oluşturun. Diziyi açın ve keyifle izleyin. Eğer daha öncesinde Baba Aziz gibi bir film izlediyseniz ve hayran kaldıysanız Atiye’yi sevmemeniz olanaksız. 

Görsel açıdan da güzel sahneleri olan dizide, görüntü yönetmeni sıkı bir iş çıkartmış ortaya. Karakterlerin duygu geçişlerini hissedebileceğiniz anlar, sinematografik ögelerle taçlandırılmış. İnanılmaz bir emeğin olduğu ortada. 

Bir karakter üzerinden yer yer Doğu medeniyetinin hikayesi anlatılıyor Atiye’de. Mutlaka zaman ayırın ve diziye şans tanıyın. Şimdiden keyifli izlemeler ☺

Paylaş:

Kahveli Şekerli

administrator

Kahveli şekerli blog; şehrin gürültüsünden, trafiğin çilesinden ve modenliğin verdiği stresten biraz uzaklaşmak ve mis gibi dağ havası almak isteyenler için kurulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir