Çalışırken rastgele gördüğüm bir reklam ve alanımın en iyisi Ayhan Karaman Ankara’da eğitim veriyor. Ankara’ya daha önce hiç gitmedim ve kalacak yerim yok. Kalacak yer ayarladım ve eğitime gittim. Şu ana kadar yaptığım en doğru hamlelerden biriydi. Eğer eğitime gitmemiş olsaydım muhtemel sadece metin yazarı olarak kalacak, SEO’ya olan ilgimi fark etmeyecek ve kahvelisekerli.com’u kurmamış olacaktım. Sayın Ayhan Karaman eğitimlerinde bir hayal satmıyor, eğitimleriyle sizin bir hayal inşa etmenize yardımcı oluyor. Kendisiyle röportaj yapmak istediğimi ilettiğimde sağ olsun beni kırmadı ve sorularıma cevap verdi. Sorularıma verdiği samimi cevaplardan ötürü Ayhan Hocam’a teşekkürü bir borç bilirim.

  • Sizi tanımayanlar için kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Ben Ayhan KARAMAN, 11 yıldır dijital pazarlama alanında aktif çalışmaktayım. Kurucusu olduğum Site Destek dijital performans ajansı ile Türkiye’nin dört bir yanına 40’ı aşkın firmaya hizmet vermekteyiz.

Benim uzmanlaştığım alan SEO. Arama Motoru Optimizasyonu. Aslında SEO oyunun önemli bir parçası ve ben de bu takım oyununda etkili rol aldığımı düşünüyorum. 🙂

Dünyada ilk kez çevrimiçi ve fiziksel eğitimi bir arada gerçekleştirerek sektörde güvenilirliğimizi ve alanımızda hâkimiyetimizi kanıtlamış bulunuyoruz.

  • Daha önce SEO kelimesini duymayanlar için bize yaptığınız iş hakkında bilgi verebilir misiniz?

SEO; web sitelerinizin arama motorlarında, anahtar kelimelerinde iyi konumlarda yer alma sanatıdır. Yatırım yapmayı planladığınız markanızın üst sırada yer alması alması için birçok kriterin uygulanması gerekiyor.

Fakat ben tam olarak böyle değerlendirmiyorum. Ben markalaşmanın SEO da çok önemli bir ölçüt olduğunu düşünüyorum. Bu bir takım oyunu ve oyunu kurallarına göre oynamanın markaya sağladığı katkıları SEO ile taçlandırıyorum. Takım oyununda iyi bir kurucu olmanız hayati önem taşır. Markanın geleceği için bu takım oyununu iyi yönetilmesi gerekmektedir.

  • Yaptığınız eğitimler sayesinde bu işe gönül vermiş insanların hem daha iyi olmasına katkıda bulunuyor hem de onlara yol gösteriyorsunuz. Peki, eğitim verme fikri ilk nasıl ortaya çıktı?

Ben uzun yıllar kurumsal şirketlerde dijital pazarlama alanında görev aldığım dönemlerde bile SEO’yu sürekli çözmeye çalışıyordum. Araştırmaktan hiç vazgeçmediğim, kendimi sürekli besledim ve eğittim. Kendi ajansımı kurduktan sonra hizmet verdiğimiz firmaların da yükselişini gördükten sonra, bu tecrübelerimi bu alana gönül vermiş insanlarla paylaşmak adına böyle bir girişimde bulundum. Online ve fiziksel eğitimler sayesinde pek çok iyi niyetli insanın kandırıldığını ve yanlış yönlendirildiğini fark ettim. Eğitimlerimde katılımcılara kendi markamı hangi stratejilerle büyüttüysem onları anlattım. Aldığım hazzı tarif etmem mümkün değil. Eğitim herkes için ömür boyu sürmesi gereken bir süreç ve ben eğitimlerimi başka platformlarda yeni formatlarla devam ettireceğim.

  • Her eğitiminize ‘Aşkımla tanışmaya hazır mısınız?’ sloganıyla başlıyorsunuz. SEO sizin için gerçekten aşk mı? İşini aşkla yapmanın faydaları neler?

Aşk nedir diye sorulduğunda, aşkın bir kalıbı yoktur . Bu sebeple tarifi de benim için çok zor. SEO da öyle. Ben işimi  kalıpların dışında yapıyorum ve bu işi yaparken tutkuyla yaşıyorum. Bu benim sadece işim değil, benim hayata baktığım yön burada.

Aşk her duyguyu barındırıyor değil mi?  Acı, mutluluk, haz, başarısızlık, hüzün, ilham gibi… SEO da aynı duyguları hissettiriyor bana. Çalışıyormuşum gibi hissettirmiyor. Bugüne kadar bir kez bile offff demedim. Her gün yeni bir gün benim için. Baştan inşa ederim her günümü aşkla 🙂

  • Web sitesine sahip olup, amatörde olsa SEO ile ilgilenen insanlara tavsiyeleriniz neler olur?

Marka bir vaattir ve dijitalde var olma amacınıza göre tavsiyelerim değişkenlik gösterir. Ama benden mentörlük isteyen danışanlarıma tavsiye ettiğim en önemli hamle markalaşma. Şöyle düşünün Anadolu’dan çıkıp Türkiye’nin hemen her bölgesinde ismimin aranıyor olması benim markalaşma alanında yaptığım çalışmaların olumlu bir geri dönüşüdür. Bu bilinirlik sayesinde bugün bu konumda var olmaktayım.

  • Profesyonel SEO uzmanlarına tavsiyeleriniz neler olur?

Profesyonellere herhangi bir tavsiyem olamaz.  Hepimiz aynı  sahada oynuyoruz. Kimileri adil, kimileri farklı yollardan  maçı kazanmanın peşinde. Benim tavsiyeden öte herkese bir çağrım olabilir. Şeffaflık ilkesi ile insanları kandırmadan bu sektörü büyütmek benim sektördeki var olma amacım. Bu amaç doğrultusunda ve eşliğinde yoluna devam eden, pastada payı büyüten her bir dostuma gönülden teşekkürler.

  • Başarınız gün ve gün artıyor ve SEO ile ilgilenen insanlar sizi ve başarılarınızı örnek alıyor. İş yaşamınızda kendinizi 10 yıl sonra nerede görüyorsunuz?

Ben hayallerimi gerçekleştirme noktasında her zaman gerçekçi bir insan oldum. Hayalini kurduğum her ne varsa onun uğruna çok ama çok çalıştığım için gerçekleştirdim. Hepsinde çok büyük yorgunluk, uykusuzluk, emek var.

Benim her 5 yıl için koyduğum hedeflerim yıllar öncesinde bellidir. Tasarlanır ve hayata geçirmek adına ilmek ilmek işlenir. Şimdi de 10 yıl sonrası net ama sadece bende saklı.

Projelerim hayata geçtikçe hayallerimi aslında açıklamış oluyorum. Benim de hayallerimden bahsetme şeklim bu 🙂

  • İnsanoğlu hayalsiz yaşayamaz. İşiniz ve SEO sektörü için hayalleriniz neler?

Bir önceki soruya verdiğim cevap ile sanırım bu soruya da cevap vermiş oldum. Sektörüm adına tek hayalim; Adil bir rekabet anlayışı ile bu sektörü büyütmek.

  • Zamanı ve yeri belli olan eğitimleriniz var mı?

Dünyanın içinde bulunduğu bu zor günlerin sonrasında mart ayı için planladığımız, sonrasında nisana kaydırdığımız eğitimimizi  hastalığın iyileşme sürecine göre planlayarak  gerçekleştirmiş olacağız.

Paylaş:

Kahveli Şekerli

administrator