Bir şehri ya da bir semti sevebilmemin tek ölçütü, sanatla arasında kurduğu bağ. Her ne kadar sanatın coğrafyadan bağımsız olduğunu savunsam da, sanatın var ettiği semtler ya da şehirler diğerleriyle ayrışıyor ve kendine özgü bir ritim yakalıyor.

Taksim’i sevme ölçütüm de tüm kaotikliğin yanı sıra sanatla kurduğu bağ. Ben her semtin, sokağın hatta her şehrin bir müziği bir şarkısı olduğuna inanırım. Taksim’in müziği ise karma karışık ve kaotik tıpkı İstanbul gibi. Her çeşitten, her zamandan, her insandan bir demeç görebileceğiniz yer Taksim. Sanatla olan ilişkisi de tam olarak böyle. Kaotik ancak her yerde.

Taksim benim için aslında tam olarak Pera müzesi. Uzun zamandır takip ediyorum Pera’nın etkinliklerini. Bence çok başarılı ve sanatseverlerin ilgisini hep üzerinde hissetmesi gereken bir müze. Uzun zamandır özellikle Batı mimarisine olan ilgim de artmışken o nefis binasına bile ayrı hayran olduğum kesin.

Pera’nın tarihi çok eski değil. Haziran 2005 yılında Suna ve İnan Kıraç vakfı tarafından açılmış. Ve günümüze kadar birçok sanat etkinliğine ev sahipliği yapmış. Genelde tarih ve arkeoloji eserleri sergileniyor ancak tam bir karışım Pera Müzesi. Batı dünyasından da Doğu dünyasından da bir karışım sunuyor size. Genç sanatçılara ait eserler de sunulurken, çok eski eserlere de rastlayabiliyorsunuz. Bir kere kendine özgü bir havası var Pera’nın. Belki de Taksim’in o ruhunu taşıyor da denilebilir.

1893 yılında mimar Achille Manoussos’un yaptığı Bristol Oteli binasınından çevrilen Pera Müzesi binasıyla içinde sanat eserleriyle karıştırdığı bir ahenge sahip. Pera ahengi…

Gezmesi çok keyifli ve rahat bir müze Pera. Öncelikle bir müze olmasının dışında sanatın o konforunu çok rahat hissediyorsunuz. İnternet açılan sanal dünya müzelerinin yanı sıra gidip görmek bambaşka bir his. Biliyorsunuz birçok Türk müzesi de sanal dünyaya açılmıştı.

Sanal müzeleri gezmek tabii ki çok güzel. Özellikle yurtdışında gidemeyeceğimiz lokasyonda bulunan müzeleri görme açısından çok iyi bir fırsat. Ama yine de gidip görmenin o eserleri canlı görmenin ahengi, duygusu bambaşka. Müze ve sanatseverlerin mutlaka gitmesi gereken bir müze Pera…

Paylaş:

Kahveli Şekerli

administrator