Öznur Dinler; Beden Eğitimi öğretmeni, pilates eğitmeni, BEU Pilates Stüdyosunun kurucusu, hayatını pilatese adamış güçlü bir kadın. Faydalı, yol gösterici, kadınların fiziklerini güzelleştirmeye ve sağlıklı bir bedene kavuşmalarına yardımcı oluyor. Biz de kahvelisekerli.com okuyucularına özel pilates eğitmeni Öznur Dinler ile çok keyifli, dolu dolu bir röportaj gerçekleştirdik. Bir kahve eşliğinde keyifli okumalar…

  •  Bize kendinizi tanıtabilir misiniz?

1984 yılında Bolu’da doğdum, Tüm eğitim hayatımı Bolu’da tamamladım. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü mezunuyum. Beden eğitimi öğretmeni olmak istememin sebebi; İlkokul dönemimde konuşma güçlüğü çekiyordum. Bunu fark eden o zamanki beden eğitimi öğretmenim benimle ilgilenip teneffüslerde bana ayna karşısında kitap okutup konuşmamın düzelmesinde önemli rol oynadı. İnsanların hayatına dokunabilmek için öğretmenliğin harika bir meslek olduğunu düşünüp hep bu yolda ilerledim. 2008 yılında İstanbul’a geldim. Amacım kendi ayaklarım üzerinde durmaktı. O günden bu yana birçok eğitim aldım, eğitim almaya devam ediyorum. Hala her eğitime aynı heyecanla eğitimlere katılıyorum. 2012 yılında Beden eğitimi öğretmeni olarak atandım. O yıldan beri öğretmenliğin yanında pilates eğitmenliğine devam ediyorum. En büyük hedefim kendi pilates stüdyomu açmak ve kendine güveni olmayan kadınlara örnek olup kendilerine güvenlerini sağlamaktı.  Bu amacıma ulaştım. Her sabahı heyecanla stüdyoma gidip derslerimi veriyorum.

BEU Pilates Stüdyosu

  • Pilatesle yolunuz nasıl kesişti?

2010 yılında  belimden rahatsızlanınca doktorum pilatesi tavsiye etti. Pilates yaptıkça omurga sağlığımın daha iyiye gittiğini ve fiziksel olarak görünüşümle kendime olan güvenimin arttığını gördüm. Bu nedenle de herkesin faydalanmasını ve pilatesi keşfetmesini istedim.

  •  Pilatesin insan vücuduna faydaları neler?

Pilates; fıtık, disk kaymaları, siyatik, romatizma ,sırt ağrısı, omurga rahatsızlıkları (kifoz,lordoz,skolyoz) tedavisinde son derece etkili egzersiz sistemidir. Vücudu sıkılaştırmaya, sağlıklı ve daha iyi duruşa sahip olmanıza, kaslarınızın ihtiyacı olan esnekliği, doğru ve yeteri kadar nefes almayı, istediğiniz kiloya ulaşmanızı, sağlıklı hamilelik ve doğumu, mükemmel vücut kontrolünü sağlar. Düzenli pilates yapmak stres, anksiyete, depresyon gibi sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

  • Kendi ayakları üzerinde duran, çok güçlü ve bir o kadar da ilham verici bir insansınız çevreniz için bu gücü nasıl yakaladınız?

Bu gücü sadece kendime ve çalışkanlığıma güvenerek kazandım. Amacım hiçbir zaman çok para kazanmak olmadı. Benim hayalim hep insanlara faydalı olmaktı. Fayda sağladığım insanların ‘Sizin sayenizde sırt ağrılarım geçti.’ demesi benim için en büyük mutluluk oldu.

İşime olan tutkum, sadece kendimi rakip görmem ve sadece daha faydalı nasıl olurum düşüncesinin verdiği  gücüm oldu. Hep daha iyi olmak istedim, sayısız eğitim aldım sayısız eğitimim var ancak ben hala eğitimlere devam ederek kendimi yetiştiriyorum.

  • Biz kadınlar kendimiz için değil, yüzyıllardır toplumun bize şartladığı güzellik normları için kendimize özen gösterdik. Buna nazaran kadınlarda son yıllarda müthiş bir bilinçlenme var. Sadece ‘Kendi için’ vücuduna dikkat ediyor artık kadınlar. Sizce bu bilinçlenmeyi neye borçluyuz?

Kadınlar, geçmişten bu yana hep başkaları için güzelleşmeye çalıştı. Annelerimiz, anneannelerimiz, babaannelerimiz hep bu doğrultuda hareket etti. Ancak son zamanlarda müthiş bir bilinçlenme var. Artık kadınlar sadece kendi için güzelleşmek istiyor. Mesela stüdyoma gelip kendilerine vakit ayıran kadınların gözlerindeki mutluluğu ve kendine olan güvenini  görmelisiniz.

  • Mottonuz ‘Kendin ol.’ Neden bu mottoyu seçtiniz ve bir insan nasıl kendi olur?

Biz fark etmesek de hep birileri için çalışıyoruz. Biz insanlara kendini severek kendi olarak mutlu olmalarını anlatmaya çalışıyoruz. Bu nedenle mottomuz ‘Kendin ol.’

İnsan aynaya baktığında eğer mutlu ise  kendi olur.  İnsanlar vücuduyla barışık olunca ve kendilerine vakit ayırmaya başlayınca mutlu oluyor. Mesela kilolu bir kadın, zayıflamaya başladığında aynayla barıştığında kendi oluyor. Özellikle pilatesle birlikte vücut şekillenmeye başladıkça daha özgüvenli hissediliyor. Bu nedenle insanların pilatese daha çok önem vermesi gerekir.

  • Bizim coğrafyada maalesef ‘Saçını süpürge etme’ tabiri var sanki kadının böyle bir zorunluluğu varmış gibi. Sizce toplum kadınlara fazla mı fedakârlık bilinci yüklüyor?

Evet kesinlikle toplum kadınlara fazla fedakârlık bilinci yüklüyor. Özellikle anne atalarımızdan gelen bir bilinç yüklemesi mevcut. Artık kadınlar şunu söyleyebiliyor; ‘Ben kendime bakmalıyım ki çevreme faydalı olayım, ben kendimi mutlu edeyim ki çevrem mutlu olsun.’ İnsan kendini mutlu edemeden çevresini mutlu edemez. Özellikle kadınlarda bu değişim çok fazla. Önceden mutsuz kadınlar çevrelerini mutlu etmeye çalışıyorlardı. Ancak sadece çalışıyorlardı, çünkü insan kendi mutlu olmadan çevresini mutlu edemez.

  • Pilates yaptırdığınız öğrencilerinize aynı zamanda yol gösterici ve güçlerini fark ettirmeye çalışıyorsunuz. Bu misyonu nasıl kazandınız?

Empati yaparak kazandım. Sonuçta bende bir kadınım. Ben geçmişten bu yana hep fiziğimi beğendim, bedenimle gurur duydum. Ancak ben de bir kadınım ve empati yapıyorum. Hatta öğrencilerimin beni bu kadar çok sevmesindeki sebep, empati yeteneğim ve onları anlıyor oluşum.  Evet disiplinli, sert bir hocayım. Sporun disiplinden geldiğini biliyorum, güçlü bir kadının disiplinli olmasını gerektiğini biliyorum. Ben öğrencilerime hep bunları aşıladım. Ancak empati yaptığımdan dolayı onların ne hissettiğini anlıyorum ve bedenlerini sevmeleri gerektiği bilincini oluşturuyorum.

  • Bize BEU PİLATES STUDYO’ nuzdan bahsedebilir misiniz?

BEU Pilates Stüdyosu Fatih Terim Stadının yanında kurulan  geniş ferah bir alana sahip pilates stüdyosu. Sadece kadınlara özel kurulan bu stüdyoda amaç; kadınların hayal ettiği vücutlarına kavuşmasına yardımcı olmak. 2’li ve 4’lü reformer programlar ve mat pilates grup dersleri , hamile pilatesi, çocuk pilatesi mevcut. Ayrıca hızlı kilo vermek için ücretsiz diyetisyen eşliğinde BODYSHAPE cihazı ve selülit savar olarak harika işler yapan ROLLSHAPE cihazı ile hizmet verilmektedir. İlerleyen zamanlarda yoga ,zumba, oryantal, halk dansları alanında da hizmet verecektir. Covid önlemlerini çok sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Her öğrencimizden sonra mutlaka dezenfekte işlemleri yapılıp hava temizleyicilerle anında ortamı steril hale getiriyoruz. İletişim için; Instagram: #beupilates

 

Paylaş:

Kahveli Şekerli

administrator