Çok zor günler yaşıyoruz ve yaşadığımız günler sanki birer simülasyon, gerilim filmi. Sanki sabah olacak ve kendi yaşamımıza geri döneceğiz. Bazen bu hisse kapılıyorum anlamsız. Tabii böyle hissetmeme sadece yaşadığımız gerilim sebep olmuyor. 20 Mart’tan beri bir fiil evde olan ben biracık sınırları zorluyorum galiba. Resmen akıl sağlığımızı yitirmeme challenge oynuyor gibi değil miyiz? Özellikle dün gece böyle hissetmeyen var mı? Oda pencerem caddedeki fırına bakıyor ve dün gece fırının önünde neredeyse bir kaos vardı gece ikiye kadar. Sürekli çalan sirenler, kalabalığın uğultusu da aynı şekilde. Yahu insanlar çıldırmış gibi sokağa akın etti. Burada sadece insanların da suçu yok. Bir panik havasıyla ilan edildiği için insanlar o kaosa sürüklendi resmen.

Ama yine de azıcık sağduyulu davranmamız gerekmiyor mu? Ya arkadaşlar biz hiçbir zaman refah seviyesi tavan, müthiş rahat günler geçiren geçiren bir millet olmadık ki. Biz her yüzyılda bir savaş gören, nelerle karşılaşmış ve artık toplumsal paniğe karşı bağışıklık kazanmış bir milletiz sakin olun gözünüzü seveyim. Biz ‘Coğrafya kaderdir.’ sözünü nirvanada yaşayan ve bu gibi toplumsal paniği had safhada gören bir milletiz. Bizim sağduyumuzla dünyaya ders vermemiz gerekirken dün akşam neydi Allah aşkına? Koskoca bir aylık emek resmen çöp oldu. Amcanın biri elinde kaç tane kola, amcanın birinin sırtında düzinelerce ekmek…

Ya ben bu konuda çok düz düşünüyorum ya da insanlar artık sınırdalar. Ama iki günde kimse aç kalmaz diye düşünüyorum. Bakın altını çizerek söylediğim kısım kesinlikle zaruri ihtiyaçlar dışındakiler. Aslında zaruri ihtiyaçları da bence belediyeler karşılamalı. İnstagram ve twitterda gördüğüm postlar ve twitler üzerine yazıyorum bu satırları. Bir de bence o kadar psikolog hazır boş kalmışken insanların bu süreci nasıl yönetebileceği hakkında halkı bilgilendirmeli. TV kanalları boşa durması. Boş içeriklerle insanların beyinlerini uyuşturacaklarına her gün bir saat ‘Psikolojimizi nasıl koruyabiliriz?’ başlığı altında program yapmalılar. Yoksa bu süreç geçtiğinde hiç kimse normal kalmayacak.

Paylaş:

Kahveli Şekerli

administrator