Önsöz: Bir kamu spotu edasıyla yazıya giriş yapacak olursam sanat insanı yaşatır, kültür ruhu var eder. Ne demiş Gazi Mustafa Kemal Paşa; ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin temeIi küItürdür. KüItür, okumak, anIamak, görebiImek, görebiIdiğinden anIam çıkarmak, ders aImak, düşünmek, zekayı eğitmektir.’

Selamlar nasılsınız? Evde günleriniz nasıl geçiyor? Ben olaya baya adapte olmuş durumdayım. Sanki yüzyıllardır evde gibiyim. Sosyal medya, telefon, internetle alakam sıfıra inmiş durumda. Günde sekiz on saat telefonu elime almadığım oluyor  hatta baya telefonu unuttuğum bir dönemdeyim. Çünkü zamanımı tamamen doldurmuş durumdayım. Home ofiscilikten kalan vakitlerimde günde birkaç tepsi ekmek yaptığımdan, sonrasında iftar hazırlığı, kitap okuma falan zaten vakit kalmıyor. Zaten sosyal medya insanı bu dönemde hasta edecek kadar negatif. Özellikle koronavirüs senaryoları normal insan psikolojisini bile etkileyebiliyor. Televizyon programları, haberler derken psikolojimizin etkilenmemesi mümkün değil.

Evde kaldığımız bugünlerde sanal müze gezmek benim için inanılmaz keyifli bir aktivite. Belki siz de keyif alırsınız diye gezebileceğiniz sanal müzeleri derlemek istedim. Şimdiden keyifli okumalar ve gezmeler…

  1. Türkiye’de gezebileceğiniz sanal müzeler

Bu kısımda ülkemizde yer alan müzelerin sanal gezintiye açık olanlarını derledim.

  • Oyuncak Müzesi

İstanbul Kadıköy’de yer alan Oyuncak Müzesi Şair ve yazar Sunay Akın tarafından kurulmuştur. Gezmek için linke tıklamanız yeterli.

  • Göbeklitepe müzesi

Özellikle Netflix dizisi Atiye ile ilgimi çeken Göbeklitepe ve Müzesi de açık olan sanal müzelerden biri.

  • Cumhuriyet Müzesi

Ankara’da yer alan Cumhuriyet Müzesi de gezebileceğiniz sanal müzelerden biri.

Yine Kurtuluş Savaşı Müzesi, Efes Müzesi Türkiye’de gezebileceğiniz sanal müzelere örnekler.

2. İnternetten gezebileceğiniz yabancı sanal müzeler

Bu başlık altında yer alan tüm müzeler, ülkemiz dışında var olan müzelerin derlenmiş hali. Birçok farklı medeniyete ve sanatçıya ait eserler bu müzelerde muhafaza ediliyor.

  • British Museum

Mısır mumyaları ve birbirinden ilgi çekici esere ev sahipliği yapan British Museum’u gezmek için linke tıklamanız yeterli.

  • Guggenheim Müzesi

New York’ta yer alan Guggenheim Müzesi de gezilebilecek sanal müzelerden biri. Oldukça ikonik bir tarza sahip müze de modern ve çağdaş eserler yer alıyor. Evde faydalı ve keyifli vakit geçirmek için bu müzeyi keşfedebilirsiniz.

  • Pergamon Müzesi

Bizden de eserlerin yer aldığı bu müzede rahatlıkla gezebileceğiniz sanal müzelerden biri.

Yazar notu: Biliyoruz ki çağdaş ve medeni Avrupalılar! zamanında kökenlerini bulabilmek için bizim de birçok eserimizi kendi topraklarına götürüp sonrasında kendilerine ait olmadıklarını bildikleri halde bize teslim etmediler. Dünyada birçok müzede, atalarımıza ait birçok eser mevcut. Zamanında bize ve topraklarımıza ait birçok yazma eseri Türkçeye çevirmek için başvuran Türk bilim insanlarına çeşitli zorluklar çıkarıldığı hatta izin verilmediği de az bilinen gerçeklerden.

  • Salvador Dali Müzesi

Salvador Dali’nin sürreailst eserlerinin yer aldığı bu müzede sanal bir gezintiye açık. Gezmek için linke tıklamanız yeterli.

  • Ulusal Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi

Güney Kore’de yer alan Ulusal Sanat ve Çağdaş Müzesinde farklı çağlara ait eserler yer alıyor. Link için tıklayın.

Yazar notu: Bu müzeler dışında, Ermitaj Müzesi, Metropolitan Müzesi, Van Gogh Müzesi de sanal gezintiye açık.

Paylaş:

Kahveli Şekerli

administrator