Uzun yıllardır takip ettiğim bir yazar Kaan Murat Yanık. İlk kitabı Kalküta sonrası yazdığı her kitabı ilk baskısında edinmeyi çok sevdim. Yazar, şiirle başladığı yolculuğa, öyküyle devam edip, romanla kendini bulduğu bir edebiyat serüvenine sahip. Şimdi on binlerce okura hitap ediyor.

Tüm romanlarında Şarkla Batıyı iç içe geçiren tatlı bir kurgu hakim. Ayrıca yazdığı romanlarda ustaca bir kurgu sarmalı mevcut. Okurlarıyla olan diyaloğu, yazarken sürekli dünyanın farklı yerlerine yaptığı seyahatler ve derin hayal gücü romanlarının kurgularında kendini belli ediyor. Çünkü okurlarını tanıyor Kaan Murat Yanık. Fildişi kulesinden çıkmayan yazarlardan değil.

Yazarın Türk Dili ve Edebiyat mezunu olması da bence romanlarının biçimsel yolculuğunda kendini hissettiriyor.

Okuruna saygı duyuyor Kaan Murat Yanık. Ortaya çıkardığı her edebi üründe kendinde var olan yeteneği, bir mücevher ustası gibi yonttuğunu hissettiriyor.

‘Nasıl olsa belli bir kitleye sahip oldum, yazayım geçeyim.’ edasıyla hareket etmediği oldukça belli. Biliyorsunuz ki edebiyat dünyası sunduğu ürünü, dünyanın en iyi kurgusu gibi gören ancak vasatı geçemeyen romancıları da çok gördü.

Kaan Murat Yanık, okuduğum iki romanında da doğunun hayranı olduğum o büyülü yanlarını çok iyi yansıtmıştı. Geçtiğimiz günlerde verdiği üç yıllık aranın ardından yeni romanı Dünyasızları çıkardı yazar. Tabii ki hemen edindim. Ve okumaya başladım. Son romanında da umduğumu bulacağımı biliyorum. Dünyasızlar Turkuvaz’dan çıktı ve 416 sayfa.

‘Gökyüzünde hepimizin yarasına yetecek kadar yıldız var…”

Yüzünü kaybeden bir kız…

Esrarengiz bir cinayet…

Ve büyülü bir kış yolculuğu…

Günümüz İstanbul’undan İkinci Dünya Savaşı yıllarının Sovyetler’ine uzanan Dünyasızlar, modern bir Harut ile Marut hikâyesi.

Butimar ve Uzakların Şarkısı romanlarıyla on binlerce okura ulaşan ödüllü yazar Kaan Murat Yanık, yolu edebiyat ve sanattan, Stalin ve Hitler’den, Bakü ve Leningrad’dan geçen bir hikâye anlatıyor.

Dünyasızlar…

Sürükleyici bir macera, akıldan çıkmayacak sarsıcı bir aşk masalı.

Sırlarını kuyuya fısıldayanlara, yıldızını aramaktan vazgeçmeyenlere…

İçinden Çıkamayacaksınız!’ gibi iddialı ve ilgi çekici bir metinle sesleniyor roman okurlarına. Gülenay Börekçi genel yayın yönetmenliğinden, Cem Tunçer editörlüğünden geçerek sunulmuş edebiyat dünyasına.

Umarım tıpkı Butimar ve Uzakların Şarkısındaki gibi; Prag’da kahve içerken Şark masalları okuyormuş tadını yakalarım. Fonda ise çalmaya başlayan Ella Fitzgerald şarkılarının o tatlı tınısı kulaklarımı doldurur.

Bitirdiğimde izlenimlerimi de yazarım belki, bence siz de Kaan Murat Yanığın kitaplarına bir göz atın derim. Pişman olmayacaksınız, çünkü şimdiye kadar tavsiye ettiğim kimse olmadı. Okursanız, dönüşlerinizi kahvelisekerli@gmail.com’a beklerim. 🙂

Kaan Murat Yanık kitaplarına göz atacak olursak;

  • Kalküta (şiir)
  • Uçurtma Mevsimi (öykü)
  • Butimar (roman)
  • Uzakların Şarkısı (roman)
  • Dünyasızlar (roman)
Paylaş:

Kahveli Şekerli

administrator