Sanatın her koluna çocukluğumdan bu yana ayrı bir ilgim olduğu doğrudur. Özellikle sinema, benim için inanılmaz büyülü bir dünya. Küçükken bir film izlediğimde filmin konusundan daha çok jenerik kısmı ilgimi çekerdi. Hala bile bir dizi ya da film izlediğimde ilk olarak görüntü yönetmeni, senarist, yönetmen dahil rejide olan herkesin ismini tek tek bakarım. Vazgeçemediğim çocukluk alışkanlığı. Jenerikte yer alan isimlerin aşırı ilgi çekmesi beyninizi yorabiliyor. Aynen tabelaları okuyup beynimizi doldurmak gibi. Ama yapabileceğim bir şey yok sinema ve dizi jeneriği hala inanılmaz ilgi çekiyor.

Tabii ki bir filmi ortaya koyan en önemli kişilerden biri de hiç şüphesiz yönetmenler. Uzun zamandır yazının kurgusu aklıma geldiğinde dünya sinemasına ilham vermiş yönetmenleri bir araya getirmek istedim. Umarım beğenirsiniz. Keyifli okumalar…

Dünya sinemasına ilham vermiş beş önemli yönetmen

  • Charlie Chaplin

İngiliz sinema yönetmeni, oyuncu, kurgucu, yönetmen. 1913 yılında sinemaya başlayan ve ürettiği ‘Şarlo’ karakteriyle hafızalara kazınan Chaplin, sinemanın her dalıyla ilgilenmiş bir isim. Sayısız filme imza atan ve sinema dünyası için mihenk taşı olacak filmler bırakan Chaplin, geliştirdiği yeni sinema teknikleriyle de kendisinden sonrasına ilham olmuştur.

  • Quentin Tarantino

İki Oscar ödüllü senarist ve yönetmen Tarantino’da sinema dünyası için önemli bir isim. Filmelerinde kullandığı cesur sahneleriyle dikkatleri üzerinde toplayan ünlü yönetmenin filmleri kült kabul edilebilecek niteliğe sahiptir.

  • Steven Spielberg

13 yaşındayken savaş filmi çeken ünlü yönetmen Steven Spielberg, hayatını sinemaya adamış isimlerden biridir. Sinema tarihinde iyi hasılat, bol gişe yapan filmlere sahip olan yönetmen birçok kez Oscar ödülünü almaya hak kazanmıştır.

  • Stanley Kubrick

Fazla mükemmelliyetçiliğiyle tanınan ve çektiği filmleri an an kurgulayarak ufacık bir hataya dahi tahammülü olmayan bir yönetmen Stanley Kubrick. Aldığı eleştirileri geliştirerek sinema kariyerini inşa eden yönetmen izleyicisini düşündürten filmlere imza atmıştır.

  • Andrey Tarkovski

Ünlü şair ve çevirmen Arseniy Tarkovsky’nin oğlu olan Andrey Tarkovski, sinema dünyasında kült sayılacak filmlerin yönetmenliğini yapmıştır. İlk uzun metrajlı filmi İvan’ın çocukluğunu çektiğinden bu yana tüm filmleri ile ilgiyi üzerinde toplamıştır.

Paylaş:

Kahveli Şekerli

administrator