Her şeyden önce sağlık geliyor, bunu bir kez daha anladığımız günlerdeyiz. Dünyada coronaya bağlı ölümler artarken, ülkemizde de büyük bir panik havası hissedilmeye başlandı. Bu süreçte hiç metrobüse bindiniz mi bilmiyorum ama toplum kişisel önlemlerini artırmış durumda. Geçen hafta sonundan itibaren okulların da tatil olmasıyla birlikte birçok özel şirket home ofis çalışma kararı aldı. Ben de bu süreçte home office çalışanlardan biriydim. Evde çalışma noktasında biraz sıkıntılı bir tip olsam da el mecbur yapacak bir şey yok. Aslında bunda da yeni bir şey deniyor olacağımız için hafif heyecanlanıyorum. Bakalım home office çalışmak iş gücünü düşürecek mi? Deneyimleyeceğiz.

Tabii söz konusu sağlık olunca, iş gücü sonra geliyor, ancak bir yandan da hayata devam etmemiz gerekiyor.

Corona hakkında söyleyeceğim ilk şey, Sayın Fahrettin Koca’nın süreci çıktığı ilk günden bu yana çok iyi yönettiği ve büyük takdir topladığı olabilir. Ciddi manada halkın paniğini azaltmada ve doğru, objektif bir bilgilendirme sunmada çok başarılı olduğu gerçek. Ayrıca hastalığa karşı alınan önlemlerin halka aktarılması noktasında da çok başarılı. Bu konuda şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Tıpkı Fahrettin Koca gibi, Ziya Selçuk da süreci çok iyi yönetiyor ve yayılmasının engellemek için okulları tatil etmek en doğru bir hamleydi.

Umarım ülkemizde corona çok yayılmadan önlenebilir, temennim bu yönde. Bunun yanı sıra pazartesi itibariyle home ofis deneyimlenmeye başlandı. Ben de home ofis deneyimlerimden ve araştırmalarımdan yola çıkarak evde çalışırken iş verimini artırmanın yollarını bir aray getirdim. E efendim, keyifli okumalar 🙂

  • Kendinize bir masa belirleyin ve mesai saatiniz dolmadan masanın başından kalkmayın

Tıpkı iş yerinizdeki masanız gibi evinizde kendinize bir çalışma alanı oluşturun. “Ben yatarak çalışırım, koltukta yayılarak çalışırım.” gibi bir anlayışa evrilmeyin. Çünkü işvereniniz sizden tıpkı ofisteki iş verimini isteyecektir. Ancak oturarak ya da yatarak çalışmak rehaveti artıracağı için bir zaman sonra uykunuz gelecek ve iş veriminiz düşmeye başlayacaktır. Bu nedenle kendinize bir masa ve sandalye ayarlamak home ofis günlerinizdeki verimi artıracaktır.

  • Evde de kendinize mesai sistemi uygulayın

Tıpkı iş yerinizdeki mesai sistemi gibi evde de mesai saatlerinize sadık kalın. İş yerinde sabah dokuzda çalışmaya başlıyorsanız evde de sabah dokuzda masanızın başında olun. İş yerinde verdiğiniz molalar ne kadarsa evde de bu aralıklara uymaya çalışın. Evde çalıştığınız günlerde arkadaşlarınızı mesai saatleriniz içinde ağırlamamaya özen gösterin.

  • Ev halkına tatilde olmadığınız evden çalıştığınızı hatırlatın

Birçoğumuz ailesiyle yaşıyor. Evden çalışma kavramı Türkiye’de pek yaygın olmadığından birazcık tatille karıştırılabiliyor. Bu nedenle aile fertleri sizi tatilde sanabiliyor. Bu noktada sıkıntı yaşamamak için, birlikte yaşadığınız aile fertlerine evden çalışmanın ofiste çalışmaktan farklı olmadığını hatırlatmanız gerekebilir.

  • İnternet durumunuzu ayarlayın

İnternet, evde çalışırken size bilgisayardan sonra en faydalı argüman. Bu nedenle evde çalışırken internet kotanızı artırın. Ve internetin en çok çektiği odada kendinize çalışma alanı oluşturmayı unutmayın.

E hadi şimdiden kolay gelsin! Sağlıklı günler efendim 🙂

Paylaş:

Kahveli Şekerli

administrator