Gün içinde kendinizi unutacak kadar çalışıyor musunuz? Belki de tek bir ana bile muhtaçsınız. Sayısız kahveyle günü tamamlıyor, geceleri aşırı kahve içmekten kalp çarpıntısından uyuyamıyor musunuz? En azından bende öyle oluyor. Sürekli metin yazmam gereken anlarda, sürekli kahve içerek metni yetiştirmeye çalışıyorum. Bu da bazı gecelerde kalp çarpıntısından uyuyamama neden oluyor. Çünkü canım kahvenin yan etkileri.:(

Ve özellikle gün içinde çalışırken kendime zaman tanımadığımda hem verimim düşüyor, hem de kendimi makine gibi hissetmeye başlıyorum. Peki çalışırken kendine zaman tanımak mümkün mü? Eğer çalışanına sürekli para verdiğinden bahsedip ‘Çalış köle’ zihniyetine sahip bir patronunuz varsa kendinize zaman tanımanız mümkün değil maalesef. Ki böyle bir iş ortamında verim ortalama olup sonunda sadece para iş muhasebesine dönüşür. Oysa çalışanına saygı duyan ve güvenen bir iş veren çalışanının kendisine zaman ayırmasına müsaade edecektir. Türkiye’de böyle ortamları çok bulamayabilirsiniz. Ama sayısı da az değil.

Peki gün içinde kendinize nasıl zaman tanırsınız?

1. İyi uyuyun, temiz bir bilince sahip olun. 

Uykuyu iyi almak o kadar önemli ki. Cildin bile güzelliğini artıran temel faktörlerden biri gece uykusu. Özellikle uzmanlar 11 ile 2 arasındaki uykunun hem cildi güzelleştirdiğini hem de insanın gün içinde daha zinde olmasına yardımcı olduğunu belirtiyor. Gün içinde daha verimli çalışmanız için mutlaka gece uykusuna dikkat etmelisiniz. Unutmayın çok çalışmak mı, verimli çalışmak mı daha önemli?

2. Tüm vaktinizi çalışarak geçirmeyin kısa molalar verin!

Yedi beş mesaisiyle çalıştığınızı düşünelim. Elinizdeki iş yükünü bitirmek adına yedide mesai başlayıp öğlene kadar aralıksız çalışmak hem beyninizi yoracaktır hem de yaptığınız işin verimini düşürecektir. Bunun yerine iki saatte bir beş dakikalık çay-kahve molası vermek beyninizi rahatlatan bir ritüele dönüşebilir. Bir de kahvenizi kendiniz alırken bir beş on adım yürüyüp masanıza döndüğünüzü düşünürsek inanın ortaya çıkaracağınız iş daha başarılı olacaktır. Bir deneyin derim.

3. Gün içinde nefes egzersizi yapın!

Çalışmaktan yoruldunuz, beyniniz doldu. Oturduğunuz yerde gözlerinizi kapatın ve üç dakika boyunca burundan nefes alıp ağızdan verin. Bu egzersizi üç dakika boyunca mutlaka yapın. Sonunda beyniniz dinlenmiş bir şekilde işinize dönebilirsiniz.

4. Medidatif müzik dinleyin

Yine çok yorulduğunuz bir anda olduğunuzu varsayalım. Bir önceki çok yorulduğunuz anda nefes egzersizi yaptınız şimdi sıra müzikle dinlenmede. YouTube ya da Spotify hangi programla müzik dinliyorsanız soft çalışma müzikleri bularak bir üç dakika dinleyin ve hiçbir şey düşünmeyin. YouTube da da Spotify’da harika yumuşak çalışma müzikleri mevcut yeter ki keşfedin.

5. İş arkadaşınızla iletişime geçin

İş arkadaşınızla arada iletişime geçmek ve iş dışında muhabbet etmek sizi gün içinde rahatlatacaktır. Tabii bu dediğimi yanlış anlayıp muhabbeti üç dakikanın üzerine çıkarmamak gerekir. Bahsetmeye çalıştığım anlık rahatlatıcı sohbetleri keşfetmek. Sonuçta kendimize zaman tanırken işimizi aksatmamak gerekir. Bu tavsiyelere uyarak işinizi daha verimli yapabilir aynı zamanda gün içinde kendinize zaman ayırarak beyninizi dinlendirebilirsiniz. Deneyin derim, hoşça bakın zatınıza 🌸

Paylaş:

Kahveli Şekerli

administrator