Netflix işlerini yakından takip eden biri olarak uzun süredir beklediğim Emily in Paris 2 Ekim’de prömiyer yaptı. Yayınlanır yayınlanmaz izledim tabii. İlk izlenim; dizi sizi ufak bir Parisian’a dönüştürebilir.

Dizi özetle, isminden de anlaşılacağı gibi baş karakterimiz Emily etrafında dönüyor. Emily Paris’e bir ajansa ‘Amerikan bakış açısını’ kazandırmaya giden bir pazarlamacı. Ajansa ve Paris’e alışmaya çalışırken yaşadığı olayları anlatıyor. Dizinin alt metninde geleneksel ile modernitenin çatışması çok belirgin. Dizinin genel sahnelerinde bu açıkça belli oluyor.

Aynı zamanda dizide Paris sokakları, bol bol arka planda kullanılmış. Kostümler, çekim açıları, mekanlar birbiriyle çok uyumlu. Eğer bir Parisseverseniz diziye bayılabilirsiniz.

Hatta baş kahramanımız Emily ile her sabah bir bir kahve eşliğinde kruvasan yiyip sohbet etmek bile isteyebilirsiniz.

Paris’in tarihi yapısına ilgi duyan benim için de, muhteşem bir Paris şöleni oldu dizi. Bundan birkaç yıl önce izlediğim Midnight in Paris sonrası aynı ‘Paris hayranlığı’ nüksetti aslında.

Dizide Emily’i oynayan Lil Collins’in doğal oyunculuğu, muhteşem kostümleri, geleneksele karşı çıkarken ki o tavırları ve muhteşem Paris sokakları eşliğinde geçen sahneleri sizi Edith Piaf şarkısı dinler gibi hissettirebilir.

Baktığınızda muhteşem bir kurgu ya da olağanüstü oyunculuklar yok dizide. Ya da yine bir Netflix dizisi olan Cable Girls’deki, mesaj yok. Bölümleri genelde 20-30 dakika bandında tutmuşlar. Yani sizi sıkmadan toplam on bölüm toplamında bir film izlemiş gibi hissedebileceğiniz, rahat ve yormayan bir kurguya ve ilk sezona sahip bir dizi.

Emily karakterinin karşısına çıkan zorlukları kendine has üslupla nasıl aştığını gösteren yerlerde size güzel örnek olabilir. Çünkü ‘Emily’ karakteri müthiş bir kreatif beyne sahip şekilde kurgulanmış senarist tarafından. Dizi Emily’in o kreatif yanı sayesinde sürükleyici bir hal almış denilebilir.

20 dakikalık kısa bölümler şeklinde olduğu için de bir oturuşta bitirmeniz mümkün. İnternetteki yorumlara bakıldığında da genel olarak sevilmiş dizi. İzleyenlerin birçoğu; Paris’e ve masalsı sokaklarına hayran kalmış.

Sonuç olarak yormayan, ‘Çerezlik’ tabir edilecek bölümlerle keyifli vakit geçirmek isterseniz Emily İn Paris Netflix’de sizleri bekliyor.

Paylaş:

Kahveli Şekerli

administrator