Akbank Sanat, sıra dışı bir sanatçıya ev sahipliği yapıyor. Efsane performans sanatçısı Marina Abramovic’i ağırlayan Akbank Sanat, sanatseverlerden yoğun ilgi görüyor. Ayrılığını bile bir sanata dönüştüren Abramovic yıllardır etkileyici, sıra dışı ve ses getirici performanslarla izleyicisinin hafızasında yer tutuyor.

Akbank Sanat ve Sakıp Sabancı müzesinde yer alan Abramovic sergisi ve performanslarının yer aldığı video kayıtları Türkiye’deki ilk retrospektif sergi olma özelliği ile dikkatleri üzerinde topluyor. Sergide Abramovic’in şimdiye kadarki performanslarının yer aldığı dokümanlarının yanı sıra, canlı performanslarda yer alacak. Sanatseverler, canlı performansları 26 Nisan’a kadar izleyebilecek ve Abramovic sergisini ziyaret edebilecek.

Marina Abramovic kimdir?

Alışagelmişin dışındaki performanslarıyla, tüm dünyada yankı uyandıran Marina Abramovic, 30 Kasım 1946 yılında Belgrad’da dünyaya geldi. 1950’lerin sonunda ortaya çıkan vücut akımının önemli bir temsilcisi olarak, adını tüm dünyaya duyurdu. İnsan bedeninin sınırlarını tüm performanslarında ortaya çıkarmaya çalışan Abramovic, gösteri sanatlarına bir nevi damgasına vuran performanslara sahiptir. Özel hayatında yaşadığı deneyimleri de birer performansa dönüştürmesiyle, ilgiyi hep üzerine çekmiştir. Aşkı sanata dönüştüren kadın Abramovic, özellikle meşhur Çin yürüyüşü ve 1979 yılında gerçekleştirdiği Rhythm 0′ gösterisiyle adını geniş kitlelere duyurmuştur. Sanatında; ‘İnsanın öteki yüzünü’ göstermeye çalışan Marina Abramovic’in, yıllar sonra Çin yürüyüşünü gerçekleştirdiği eski hayat arkadaşı Ulay’la karşı karşıya gelmesi de yoğun ilgi görmüştür.

Paylaş:

Kahveli Şekerli

administrator